Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

BİLİNÇLİ YAPAY ZEKAYI “SÜPER ZEKA CYBORG’LAR” DURDURABİLECEK Mİ?Bilim insanları yapay zekanın geçireceği evreler hakkında fikir ve görüşlerini beyan ederken 4.evrede “Bilinci olan” yapay zekaların üretileceğinden bahsediyorlar.

              Günümüzde bu düşünce bazı insanlara göre, olması imkansız, ütopik ve ancak filmlerde olabilecek bir hayal ürününden ibaretken bilim insanları böyle düşünmüyor.

             Bilim insanlarına göre bilinç, düşünce ve duygular insanın beyninde gerçekleşiyor, o zaman insan beyninin birebir simülasyonu yapılırsa “Bilinci olan” yapay zekalı robotlar da yapılabilir.

            Tabi bu iş söylendiği kadar basit bir iş değil. Sadece beyin kabuğunda insanın duygu ve düşüncelerini oluşturan “30 milyar nöron” bulunuyor.

            Bu nöronlar arasında da sayısını bilemediğimiz miktarda sinir ağı mevcut. Bu rakamlar göz önüne getirilirse beyin simülasyonunun ne kadar zor olduğu ortaya çıkıyor.

           Günümüz teknolojisi ile insan beynini %100 simüle etmek imkansız. Bunun için en az 100 kat daha hızlı, aynı zamanda çok yüksek “hafıza”lara ve “genişbant”lara sahip süper bilgisayarlar gerekiyor.

            Şu an için bu bilgisayarlar mevcut değil ama teknolojik gelişmelerin hızını hesaplayan bilim insanları 30 ila 50 yıl içerisinde süper bilgisayarların bu hıza ulaşabileceğini tahmin ediyorlar.

            Bu süper bilgisayarlar şu an mevcut olmasa da projeler hayata geçirilmeye başlandı.

            IBM şirketi ilk “yapay nöron”ları üretti. Almanya, Japonya, İsveç ve Norveç gibi ülkelerden bir araya gelen araştırmacılar yapay nöronlar ve insan beyninin %100 simülasyonunu gerçekleştirecek süper bilgisayarlar üretildiğinde, bu simülasyonu çalıştırılabilecek yazılım algoritması geliştirdiler.

            Görülen o ki “Bilinci olan” yapay zekanın, günümüzde olmasa da gelecekte üretilmesi ihtimal dahilinde.

            İşte bu ihtimali düşünen girişimci bir mucit olan Elon Musk, insanların yapay zeka karşısında çaresiz kalmaması için insanların da birer “süperzekalı cyborg”lara dönüşmesi gerektiğini düşünüyor.

            Bu amaçla kurduğu “Neuralink” şirketinde geliştirilen, üzerinde ağ benzeri elektrot telleri bulunan bir beyin çipinden oluşan dijital sinir danteli, ameliyatla doğrudan insan beyninin kabuğunun üstüne yerleştirilecek.

              Beyinden gelen elektrik sinyallerini işleyen çip sayesinde insanlar, ameliyattan sonra düşünceleri ile komut verme özelliği kazanacak. Mesela akıllı evlerde sadece düşünce ile kapıyı açıp kapatabilecek, ışığı yakıp söndürebilecek, televizyonu açıp kapatabilecek.

             Başlangıç için bunları düşünen Elon Musk 20 yıl içerisinde beynin hafıza bölümü olan hipokamus bölgesini beyin çipi ile takviye ederek insan hafızasını kuvvetlendirmeyi planlıyor.

             Bu sayede insanlar, kablosuz bağlantı ile internete ve bilgisayarlara bağlanarak bilgi kapasitelerini arttıracaklar, bununla kalmayıp diğer insanların beyin çiplerine bağlanarak, konuşmaya gerek duymadan, bir nevi telepati diyebileceğimiz yöntem ile karşısındaki insana düşünce ve duygularını aktarabilecekler.
 
                 İyi taraflarından bakacak olursak; Otizm, Alzheimer, Parkinson, Epilepsi ve felç gibi hastalıkların iyileştirilmesi bu teknoloji ile mümkün gözüküyor, bunun yanında travma geçirmiş, depresyona girmiş, hafıza kaybı ve psikolojik sorunlar yaşayan insanların tedavisi de bu teknoloji ile yapılabilir.
              
                Peki başka iyi tarafı yok mu ? var tabi ki. Beyinleri internete bağlı olan insanlar dünyada olan bitenlerden anında haberdar olacaklar. Çevre ile olan iletişimleri artacak. Daha aktif hale gelecekler ve yüksek bilgi güçleri ile yaşamı daha modernize edecekler ve yapay zeka karşısında pasif ve çaresiz kalmayacaklar.

                 Bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım. Bu teknoloji için aşılması mümkün olmayan güvenlik protokolleri şart. Düşünün, bir nevi bilgisayar haline gelmiş beyninize siber saldırı gerçekleştiriliyor ve yeterli güvenlik protokollerine sahip olmayan beyninizi “hack”liyorlar yani ele geçiriyorlar. Artık size istediklerini yaptırabilirler veya yapabilirler.

                 Hiç istemediğiniz bir partiye oy attırabilirler, Satmak istedikleri ürünü size satın aldırabilirler, gerçekleştirmek istedikleri bir suçu sizin işlemenizi sağlayabilirler ve hatta beyninize reset atarak beyninizi silebilirler…

                  Şu an için beynimiz sakin denizlerde yol alıyor. Bizi zorla “cyborg”a dönüştürmek isteyen yok. Fakat zaman hızla akıp gidiyor. Eğer yaşarsak, 20 yıl sonra bizi tamamen farklı bir dünya bekliyor.

                                                                                    Aziz Öztop

BİLİNÇLİ YAPAY ZEKAYI “SÜPER ZEKA CYBORG’LAR” DURDURABİLECEK Mİ? BİLİNÇLİ YAPAY ZEKAYI “SÜPER ZEKA CYBORG’LAR” DURDURABİLECEK Mİ? Reviewed by blogdefterimiz@gmail.com on Mart 31, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Kesinlikle katılıyorum. Önümüzdeki 30 yıl sonrayı Allah kısmet eder de görürsek, çok farklı olacağını düşünüyorum. Mektupla, telgrafla iletişimden; anında görüntülü konuşmaya kadar geldik. İlerisini düşünemiyorum...

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.