Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

Çanakkale Ruhunu AnlamakÇanakkale Savaşları Vatan sevgisinin dünyada eşi benzeri olmayan bir yansımasıdır aslında.Her toplumun tarihinde vatanı için yaptığı savaşlar vardır ancak var olmak ve yok olmak arasında sıkışmış bir millet ruhunu ender görebileceğiniz bir savaştır Çanakkale..

Mustafa Kemal'in '-Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum' komutuna Türk askerinin ve milletinin verdiği yanıt 3 metre ilerisinde az önce yanında bulunan arkadaşının şehit olduğunu gördüğü halde  Kelime-i Şehadet getirerek süngü takıp hucuma kalkmaktı.
Vatan evlatları ne büyük ve kutsal bir teslimiyet içerisindeydi ki hiç biri dönmeyi hayal dahi etmeden Anasıyla ,sılasıyla ,sevdiği ile vedalaşıp vatan sevgisini bütün sevgilerin üstüne örterek cepheye koşmuştu..

Vatan sevgisi öyle ağır basmıştı ki henüz çocuk yaştaki onbeşliler cepheye koşuyor,yaralanlar giden uzuvlarının farkına varmadan şehadete ulaşmak için öne atılıyordu.

Artık Çanakkale'nin her karışına karışmış şehit kanı o toprakları kutsallaştırıyor düşmanın bile farkına vardığı bir milletin varoluş destanı Çanakkale'de şehid kanı ile ,iman ile ,vatan sevgisi ile yazılıyordu.Toprağa düşen her şehid, Anadolunun Türk vatanı olduğunu Dünyanın hafızasına yazıyordu aslında.İngiliz subayının da dediği gibi 14-15 yaşındaki şehitlerimizin yüzlerindeki gülümseme vatanına karşı görevini yapmanın ve yaradanın vadeddiği makama kavuşmanın mutluluğu idi..

Çanakkale ruhu bu milletin aynı zamanda tek bir vucut olduğunu da  ispatlamıştı tüm dünyaya .Bu ispat Çanakkale şehitliğinde hala Türk bayragının altında yanyana yatan  Sivaslı Ahmet ile Diyarbakırlı Selahattin'in,Tuncelili İbrahim ile Kosovalı Halim'im mezarlarında bizlere yol gösterecek şekilde duruyor..

Çanakkale  şehitlerinin en büyük arzusunu Çanakkale ruhunun en güzel yansımasını Milli şairimiz Mehmet Akif dizelerinde ne güzel anlatmış ;

Ey şehit oğlu şehit !
İsteme benden makber,
Sana ağuşunu açmış
Duruyor peygamber....

Minnet ve rahmetle şehitlerimizi anıyoruz.....
                                                                                  Kamil Güden..
Çanakkale Ruhunu Anlamak Çanakkale Ruhunu Anlamak Reviewed by Kamil Güden on Mart 18, 2018 Rating: 5

8 yorum:

 1. Kaleminize sağlık çok güzel yazmışsınız. Bütün şehitlerimizi minnetle sevgi ve saygı ile anıyoruz. Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim sizin Gelibolu yazınızı da okudum sizin de emeğinize sağlık

   Sil
 2. Teşekkür ederim. Blogunuz hayırlı olsun 😊

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim sağolun 😊

  YanıtlaSil
 4. Keşke onların kurtarmak istediklerine sahip çıkabilseydik, çıkabilseydiler.

  YanıtlaSil
 5. Onların inançla savundukları vatanı; şimdi "bilim, sanat ve çalışmayla" yüceltmeli...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.