Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

MÜKEMMEL MEDENİYETİN DOĞUŞU YA DA SONUN BAŞLANGICI: “YAPAY ZEKA”


          Günümüzde adını çokça duymaya başladığımız bir terim yapay zeka. Bilim adamları yapay zeka konusunun geleceği hakkında farklı düşüncelere sahip, Elon Musk ve Stephen Hawking gibi bilim adamları “Yapay zeka insanlık için en büyük tehlike” derken, Mark Zuckerberg ve Steve Wozniak gibi fikir adamları bu konuda iyimser düşündüklerini ve kaygı duymadıklarını dile getiriyorlar. Peki nedir bu yapay zeka, ne zaman başladı ve nasıl devam ediyor…
          Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetine verilen isim. İngilizce ”Artificial Intelligence”sözcüğünün baş harfleri olan Al ile de adlandırılmaktadır.
         Yapay zeka konusunu ilk 1900’lü yılların başlarında yazılmış bilim kurgu romanlarında görüyoruz. Sonradan bu konu hakkında makaleler yazan Alan Turing’in 1950 yılında ortaya attığı bir test ile yapay zeka üzerine çalışmalar başladı. 1997 yılında IBM şirketinin Deep Blue ismini verdiği bilgisayar dönemin büyük satranç şampiyonu Gary Kasparov’u yendi. Bu karşılaşma ile yapay zekanın bir alanda uzmanlaşarak insan zekasının önüne geçebileceğini insanlar görmüş oldu. Çin kökenli Go oyunu için bilgisayar asla öğrenemez deniliyordu.
Google Deepmind şirketinin geliştirdiği AlphaGo 2015 yılında Avrupa şampiyonunu, 2016 yılında ise dünya şampiyonu Lee Sedol’u yendi.
            Deep Blue ve AlphaGo tamamen reaktif yapay zekalar. Yani yapay zekanın en basit hali. Ortamı ve durumu algılayıp ne görüyorsa onu yapar. Bu tip yapay zekanın geniş bir dünya algısı yoktur. Hatıra ve anıları yoktur, şimdiki kararlarını eski tecrübelerine göre veremez. Sadece bir alanda veya bir konu üzerinde uzmanlaşabilir.
            Yapay zekanın bir üst basamağı ise “Sınırlı Hafıza” yapay zekalardır. Bu tür yapay zekalar geçmişteki bilgileri kullanır ve bu bilgileri programına dahil ederek programını geliştirir. Bu tür yapay zekaya örnek olarak: “kendi giden arabalar” ve Apple firmasının geliştirdiği Siri ile Microsoft şirketinin geliştirdiği Cortana gibi “Chatbot” adı verilen, mesajlaşma veya ses iletişimi ile size gerekli cevapları veren veya aradığınız bilgiye sizi ulaştıran yapay zekaları örnek verebiliriz.
             3.tip yapay zeka “Zihin Teorisi” üzerine olan yapay zekalar. Bu tip yapay zekanın düşünceleri ve duyguları anlama kapasitesi vardır. Amaçları kavrayabilir ve insanla sosyalleşebilir. Bu tür yapay zeka henüz yapılamadı. Ama üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bu tür yapay zekaya örnek olarak Star Wars filminden tanıdığımız C-3PO ve R2-D2 robotlarını örnek verebiliriz.
            Gelelim son yapay zeka tipine. İşte bu yapay zeka tipi tartışmalara konu olan ve insanlığın sonunu getirme ihtimali olan yapay zeka tipi. Belki şu an için ütopik görülen ama olması muhtemel “Bilinci Olan” yapay zeka tipi. Bu tür yapay zeka tipi, kendini ifade edebilir, bilinci vardır ve kendi durumunun farkındadır. Başkalarının duygularını öngörebilir ve soyut düşünme kapasitesine sahiptir. Yani süper akıllı, duygusal ve bilinçli bir yapay zeka tipi. Mesela: Ex Machina filmindeki Eva, Humans dizisindeki Synths gibi.             
           Günümüzde yapılan Sophia ve Erica gibi robotlar, şu an için, Siri ve Cortana gibi 2.tip yapay zekaların gelişmiş versiyonları. Fişe takılarak başlatılıyorlar, kendi farkındalıkları yok, duygusallığı taklit ediyorlar ama duyguları yaşamıyorlar. Kısıtlı bilgiye sahipler ama kendileri ile iletişime geçen insanlardan tecrübe edinerek kendi programlarını geliştirip bir nevi kendi kişiliklerini oluşturuyorlar. 
                Kendi farkındalıkları, bilinçleri ve duyguları olmadığı müddetçe yapay zekalar insanlığın yok oluşuna sebep olacak gibi durmuyor. Hatta insanlığın mükemmel bir yaşam sürmesi için her türlü koşulun oluşmasına sebebiyet verebilirler. Burada şu soru akla gelebilir: İnsandan kuvvetli ve insandan daha uzman robotlar insanların işlerini elinden alıp insanların işsiz kalmasına sebep olabilirler mi ?
                Mesela yük taşıma konusunda daha ağır ve daha hızlı yük taşırlar, dosyaları insanlardan daha hızlı okuyup bir günde daha fazla duruşmaya girip sonuçlandırabilirler, bilgisayara verileri daha hızlı girip daha hızlı çıktılar alabilirler, uçakları, gemileri, arabaları ve raylı sistemleri (tren,tramway,metro vs.) hatasız ve minimum kazalara sebep olacak şekilde kullanabilirler, doktorlar gibi ameliyat yapabilirler, mühendisler gibi binalar inşa edebilirler ve daha nice işler yapabilirler. Evet bu durumda insanların çoğu işsiz kalır. Çünkü bu robotlar maaş, sigorta, yemek ve izin istemiyorlar ve insandan daha iyi ve daha hatasız çalışıyorlar.
                Fakat burada şu gerçek ön plana çıkıyor, işsiz kalan insanlar para da kazanamıyor ve yapay zekalar zaten maaş almadığı için harcama yapmıyorlar. Peki o zaman üretilen şeyler kimlere satılacak ve insanlar verilen hizmetlerden, ne ile ve nasıl yararlanacak ? Bir anda ekonomi çarkları duruveriyor ve sistem çöküyor. O zaman işsiz kalan bu insanlara para lazım olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Peki devletler bu konuda ne yapabilirler ? Öngörülen durum şu: İşsiz her vatandaşına vatandaşlık maaşı bağlamak.
   
              O zaman şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: Çalışmak zorunda kalmayan, işsiz kalma endişesi taşımayan insanların, ileri teknoloji bir medeniyette yaşaması. Eğer bu medeniyette çocuklara eğitim verilirken ahlak, erdem, saygı ve sevgi, çevreye ve topluma duyarlılık ve iman gibi insanı insan yapan değerler öğretilirse mükemmel bir medeniyet ortaya çıkma durumu var.
             3.tip yapay zeka ile mükemmel bir medeniyet kurma ihtimali olan insanlığın maalesef 4.tip bilinci olan yapay zeka tipiyle yok olması çok kuvvetli bir olasılık. İnsandan kat kat güçlü, saniyede milyonlarca işlemi düşünüp karar verebilen ve insanın ne yapacağını önceden öngörüp, insandan bir adım önde hareket edebilen bilinçli bir yapay zeka, insanın kendine hükmetmesini istemeyecek bilakis insana hükmetmeye çalışacaktır. Bu durum da çatışmaya sebep olacağından yapay zeka ile insanlar arasında savaş başlayacaktır. Sizce kim yener dersiniz ?!…       
                                                                                 
                                                                                 Aziz Öztop

MÜKEMMEL MEDENİYETİN DOĞUŞU YA DA SONUN BAŞLANGICI: “YAPAY ZEKA” MÜKEMMEL MEDENİYETİN DOĞUŞU YA DA SONUN BAŞLANGICI: “YAPAY ZEKA” Reviewed by blogdefterimiz@gmail.com on Mart 20, 2018 Rating: 5

4 yorum:

 1. Sanırım bu yapay zeka sonumuz olacak. Son dönemlerde robotların arasında çıkan onlara özel konuşma dili bunu kanıtlar cinsten. Yazınız çok bilgilendirici. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Yorumununuz için teşekkürler https://www.blogger.com/profile/14570704892619298967

  YanıtlaSil
 3. Buyuk blog takip etkinliginden geldim artik takipcinizim❤

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.