Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

DEMOKRASİ NEDİR Kİ?

DEMOKRASİ NEDİR Kİ ?

Demokrasi tüm yurttaşların siyasetin şekillenmesinde ve devlet organizasyonunda eşit haklara sahip olduğu yönetim şeklidir.
İlk ortaya çıktığı Yunan şehir devletlerinden Atina da Üç yüz binlik nüfusun sadece otuz bin erkek nüfusu oy verme hakkına sahiptir. Daha sonra Roma parlamento sisteminde de benzer bir tablo görülmektedir. Çağdaş demokrasinin gelişiminde İngiltere’deki Mağna Carta ,Amerika’daki Bağımsızlık bildirgesi ve Fransız İhtilali sırasında yayınlanan İnsan Hakları Beyannamesi  büyük rol oynamıştır..
Demokrasinin en has şekli olan Doğrudan Demokrasi anlayışından zamanla vazgeçilmiş ve günümüzde uygulanan Yarı Doğrudan veya daha da çoğunlukla Temsili Demokrasi sistemine geçilmiştir. Doğrudan Demokrasiye göre günümüz demografik yapısında uygulanması daha kolay olan Temsili Demokraside Halk temsilcilerini yani milletvekillerini seçer ve onlara millet adına ülkeyi yönetme hakkını verir…

Demokrasi sadece seçimlerden ibaret görmek büyük bir yanılgıdır. Örneğin tüm dünyayı tarihin gördüğü en büyük savaşa sürükleyen Adolf Hitler ve partisi Nasyonalist Sosyalist Parti iktidara serbest seçimle gelmiş, yani halk tarafından seçilmişlerdir.
Temel hak ve özgürlüklerin hukuk yoluyla güvence altına alınması demokrasinin vazgeçilmez unsurlarındandır. Ayrıca Kuvvetler ayrılığı uygulamasıyla Yasama organı olan meclisin ve de milletvekillerinin de Yargı organları tarafından denetlenmesi ve hukuka uygun tavırlar geliştirilmesi gerekmektedir. Yoksa Demokrasi çoğunluğun azınlığı ezdiği bir sistem haline dönüşerek yeni Hitlerler, Sisiler vb. modern tiranlar yaratır..

Demokrasi ve getirdiği özgürlükler, toplumda çatışmayı engelleyici bir sigorta görevi yerine getirir. Çünkü Demokratik sistemlerin dışladığı siyasi grup ve kesimlerin agresifleşmesi ve toplumsal çatışma yaratması kaçınılmaz sondur. Bu nedenle demokrasiyi Çoğunlukçu demokrasi anlayışıyla uygulamak sadece kemikleşen bir çoğunluk diktatörlüğü yaratır. Erdemli olan Çoğulcu demokrasi anlayışıyla farklı kesimlerinde görüşlerinin toplum vicdanına sunulmasına imkân sağlamak ve kucaklayıcı bir tavır izleyebilmektir.

Unutulmamalıdır ki her devran bir gün dönecek ve her iktidar günü geldiğinde son bulacaktır. Tarihin sayfaları bir zamanlar kendilerini vazgeçilmez zanneden kişilikler ile doludur…..
                                                                                                                                                                                                                   Kamil GÜDEN
                                                                                    TARİHÇİ-EĞİTİM YÖNETİCİSİ
DEMOKRASİ NEDİR Kİ? DEMOKRASİ NEDİR Kİ? Reviewed by Kamil Güden on Nisan 15, 2018 Rating: 5

7 yorum:

 1. tarihten ders almayanlar aynı hataları tekrarlar.

  YanıtlaSil
 2. ''Hiç ders alınsa idi tekerrür edermiydi tarih'' demiş şair...

  YanıtlaSil
 3. insan elinin değdiği her şey gibi demokrasiyi de ya yanlış ya hiç anlamıyoruz ...

  YanıtlaSil
 4. Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 5. toplum birey için olmalı.her birey özgür olabilmeli.hukuk herkese gerekli.rüzgar her zaman aynı yönden esmez,gün gelir ters yönden eser.güzel yazmışsın kamil öğretmenim.eline sağlık

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.