Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

SADETTİN KÖPEK- Bir Dizi Karakterinin Ölümünün Toplumda Yarattığı Rahatlama

SADETTİN KÖPEK Bir Dizi Karakterinin Ölümünün Toplumda Yarattığı Rahatlama


Dün akşam  Türkiye’nin  yarısı ekrana kilitlenmiş Diriliş Ertuğrul’da ki  dizi karakteri Sadettin Köpek’in  kellesinin uçmasını bekliyordu ve yaklaşık 10.40 civarında eminim ki çoğunluğu erkeklerden oluşan nerden baksanız Yirmi Milyon kişi rahatladı, duruldu, dinginleşti ve arkasına yaslandı. Kimisi çayından büyük bir yudum aldı kimisi sigarasından derin bir nefes çekti(tabii balkondaJ)
Peki, neydi bizleri bu kadar rahatlatan ve adeta dünyanın değiştiği hissine sevk eden şey;
Anadolu Selçuklu Devletinin en meşhur veziri ve son dönemine damgasını vurmuş Sadettin Köpek dizide kafası kesilerek öldürülmüştü. Ama bu kadar basit bir aksiyon sahnesi değildi aslında  yaşananlar;
Sadettin Köpek’in Diriliş’ teki ölümü birçoğumuz için kötülüğün, gaddarlığın, ikiyüzlülüğün, adaletsizliğin ortadan kaldırılması idi. Devletin bekası ve milletin bütünlüğüne zarar veren bir düşüncenin yok edilmesinin yansımasıydı.
Şimdi dizinin müdavimi olmayan okuyucularımız basit bir olaya ne büyük anlamlar yüklemişsiniz diyorlardır muhakkak. Ancak günümüz iletişim çağında birçok realizasyonun aslında sanal gerçeklerle özdeşleştiğini hepimiz biliyoruz artık değil mi?
Filimler, diziler, gazeteler, dergiler, sunumlar hatta sosyal medya hesaplarında bir anda yayılan mesajlar artık subminal yönlendirme olmaktan çıkıp ülke gündemlerini meşgul eden en önemli gerçekler olmuyor mu?
Örneğin bu gün Facebook ve ya İnstagram hesabınızda paylaştığınız olumlu bir mesaj ile binlerce kişiyi bir firma hakkında olumlu düşünmeye sevk edebildiğiniz gibi, olumsuz bir mesaj ile de bir markanın değerini milyonlarca dolar aşağıya da çekebilirsiniz. Üstelik bunu yaparken elinizde hiç belge ve kanıt olmadan hesabınızda paylaşacağınız uydurma bir belge dahi yeterlidir.
Aslında basın yayın organları üzerinden yapılan propaganda bir çok devlet ve organizasyon tarafından çok uzun yıllardır zaten kullanılmakta.
Bunun en somut ve açık kanıtlarından biri Pentagon tarafından bütçe ayrılarak çekimine destek verilen RAMBO filmleridir. Vietnam savaşından sonra Amerika’nın yaşadığı hezimeti halkın zihninden ve ruhundan atabilmek için yıllarca Savunma bakanlığı tarafından desteklenerek RAMBO serisi çekilmişti. Uydurma Amerikan kahramanı Rambo bir gün Vietnam’da bir gün Afganistan’da Amerikan milliyetçiliği ile vatan edebiyatı yaparak kahramanlık destanları sergiler iken asıl amacı olan; soğuk savaş döneminde Amerikan halkının moral ve motivasyonunu yukarılara taşımak görevini de başarıyla gerçekleştirmişti.
Zaten ortak bir dil, ırk ve hatta din yapısı olmadığı için Ulus devleti olamayan ABD’nin tarih boyunca  hep kahramanlık filmleri çekmesi ,hatta dünyayı uzaylılardan kurtaranların dahi hep Amerikalı olması Milli birliği sağlamak için Tarih şuuruna sahip çıkmaya çalıştığını göstermiyor mu?
Bizim ülkemizde ise tarih bilinci propaganda aracı olarak kullanmak bir yana TARKAN ve MALKOÇOĞLU filmlerinde eğlencelik olarak kalmıştı sadece yıllarca….
Ülkemizde Görsel sanatların milli propaganda aracı olarak kullanılması KURTLAR VADİSİ serisi ile geç keşfedilen bir güç olarak ortaya çıktı ve her geçen gün etkisini arttırarak devam ediyor.
Önün içindir ki DİRİLİŞ ERTUĞRUL veya PAYİTAHT ABDÜLHAMİD gibi diziler bir çokları için bir görsel sanatlar ürünü olmaktan öte milli güç ve politika unsuru olarak görülmektedir.
İster eleştirirsiniz, ister katılırsınız ama Sadettin Köpek’in ölümü dün akşam bu ülke halkının çoğunun dış politikaya ve milli çıkarlara bakış açısında büyük bir özgüven kazandırmıştır. Tıpkı RAMBO ‘nun Afganistan’da yaptıkları ile Amerikan halkının Soğuk savaş döneminde Vietnam Sendromunu atlatmasına yardımcı olduğu gibi…..

                                                                                Kamil GÜDEN
                                                                  TARİHÇİ-EĞİTİM YÖNETİCİSİ

SADETTİN KÖPEK- Bir Dizi Karakterinin Ölümünün Toplumda Yarattığı Rahatlama SADETTİN KÖPEK- Bir Dizi Karakterinin Ölümünün Toplumda Yarattığı Rahatlama Reviewed by Kamil Güden on Nisan 19, 2018 Rating: 5

1 yorum:

  1. Hocam müthiş tespitler yapmışsınız Kaleminize sağlık

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.