Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

SİNEMA TARİHİNİN EN GÜZEL 10 FİLMİMerhabalar , bu yazımızda benimde bizzat seyrettiğim ve IMDB listelerinde de en çok oy almış sinema tarihinin efsaneleşmiş en iyi 10 filminden bahsedeceğim,Umarım henüz izlememiş olan arkadaşlarımıza ve yeni nesillere =) faydalı bir yazı olur.
ESARETİN BEDELİ
1-ESARETİN BEDELİ


Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi'nde dayak, işkence, tecavüz vb.sıkıntılar yaşanmasına rağmen Andy gene de hayata bağlılığını sürdürmektedir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy'nin bu çabalarına  Red.isimli arkadaşı da ortak olmuştur .Stephen King uyarlaması olan ‘’ESARETİN BEDELİ ‘’ filminde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995'te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar'a aday gösterildi.IMDb’de en çok oy alanlarda ilk sırada olan ESARETİN BEDELİ kesinlikle tavsiye edebileceğimiz ve hayata bakış açınızı değiştirebilecek bir film..


ESARETİN BEDELİ FRAĞMAN
http://www.imdb.com/title/tt0111161/videoplayer/vi3877612057?ref_=tt_pv_vi_aiv_1
BABA

2-BABA


Sicilya'dan  Amerika’ya göç eden Corleone ailesinin, Amerika’ya yerleşme çabaları ile serisi başlayan BABA filminde   Corleone  ailesi kendilerine kaba kuvvet kullanmaya kalkan ve yapmaya kalktıkları her işten haraç isteyen bir takım kimliği belirsiz kişilere karşı kaba kuvvet kullanması ve bunda da başarılı olmaya başlayınca kendilerini tahmin bile edemeyecekleri bir yaşantının içinde bulmasını anlatıyor. Geleneksel aile yaşantısını sürdüren yeni Mafya ailesi  diğer taraftan de önlerine çıkan her türlü engeli aşmaktadırlar.. Kendilerinin  mafya değil bir aile olduklarını söyleyen Corleone ‘ler yaşamı Baba serisini yıllarca en çok izlenen filimler listesinde zirvede tutmuş hatta bilgisayar oyunlarına dahi konu olacak hikayeler yaratmıştır..

BABA FRAGMAN


KARA ŞÖVALYE

3-KARA ŞÖVALYE

Batman, Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. 

Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

Seri halde yıllardır izlediğimiz heyecan kasırgası..

KARA ŞÖVALYE FRAGMAN12 ÖFKELİ ADAM

4-12 ÖFKELİ ADAM

Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis 'suçsuz' hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin 'suçlu' kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır

12 ÖFKELİ ADAM FRAGMANSCHİNDLER’İN LİSTESİ5-SCHİNDLER’İN LİSTESİ

Film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı zamanında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir yapımdır. Film, 1994 yılında 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 7 dalda ödül kazanmıştı

SCHİNDLER’İN LİSTESİ FRAGMAN
https://www.youtube.com/watch?v=V36tO0FpLkE
YÜZÜKLERİN EFENDİSİ


6-YÜZÜKLERİN EFENDİSİ


Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf'ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve müstakbel savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron'u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor'a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir ekip oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan yolculuk başlar. Orta Dünya'nın kaderi, bu insanların ellerindedir.Fantastik sinemanın zirvesi diyebileceğimiz bir başyapıt…

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ FRAGMAN


UCUZ ROMAN

7-UCUZ ROMAN


Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve sayısız ünlü oyuncu, Tarantino imzalı bu popüler kültür başyapıtında bir araya geliyorlar. Filmde Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öte yandan, iki kaşarlanmış gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekâr genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.
Ucuz Roman, o yıl tam 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ını almıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali'nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü'nün de sahibidir.

UCUZ ROMAN FRAGMAN


İYİ,KÖTÜ.ÇİRKİN8-İYİ,KÖTÜ,ÇİRKİN

Çocukluğumuzun efsane filmi ..
Tv'lerde oynadığında defalarca seyretmemize rağmen en önemli sohbet malzememiz olurdu..
ve de  unutulmaz efsane müzikleri ,,,,,,,,

Ortak bir hedefe doğru değişik nedenlerle yol almakta olan üç silah arkadaşı aslında kader açısından yolları kesişmiş insanlardır. İsimleri İyi, Kötü ve Çirkin olan bu kişiler için o dönemdeki Amerikan İç Savaşı bir araçtır. İyi ile Çirkin’in risk barındıran ancak iyi para getiren işleri mevcuttur. Çirkin, aranan azılı bir suçlu olduğu için İyi onu adalete teslim edip önce ödülünü alıyor sonra da darağacından riskli bir metot ile kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlamaktadır. Bir gün gizli bir hazinenin ortaya çıkmasıyla ikilinin araları bozulur. Onlar birbirleriyle didişirken ortaya üçüncü bir hazine avcısı çıkar; o da Kötü adındaki kişidir. Artık her şeyin başka türlü yaşanma zamanıdır...


İYİ,KÖTÜ,ÇİRKİN FRAGMAN
DÖVÜŞ KULUBÜ

 9-DÖVÜŞ KULUBÜ

Brad Pitt'in kendini kabul ettirdiği film....

Oregon Üniversitesinde yüksek lisansını yapan Chuck Palanhiuk'un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club'da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla'yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Jack'in ve Marla'nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. Jack'ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Jack'in hayatını değiştirecektir. Bir süre sonra Jack Tyler'ın yanına taşınır. Tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler Durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir
DÖVÜŞ KULUBÜ FRAGMANFORREST GUMP

10-FORREST GUMP


Dünyaya bir de Forrest Gump’ın gözünden baktığınızda artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Film IQ seviyesi düşük olan Forrest Gump’ın yaşadıklarını, hayatının aşkı Jenny ile tanışmasını ve sonraki yıllarda yaşananları konu alıyor. Filmde Forrest’ın yanı sıra Elvis Presley, Nixon, Kennedy gibi tarihi kişilerin Forrest ile kaza eseri tanışmalarını ve ondan aldıklarına tanık olacağız. 50’lerden 70’lere kadar olan bir süre zarfında anlatılan film eşsiz bir senaryoya sahip. Forrest tamamen tesadüf bir biçimde Vietnam savaşı da dahil olmak üzere Amerika tarihinin önemli olaylarına tanık oluyor .Filmi izlerken kitaplardan okuduğunuz bazı ünlü kişilikler ile tanışacaksınız.Bazen gülecek ,bazende ağlayacaksınız ama eminim çok etkileneceksiniz.

FORREST GUMP FRAGMAN

Buraya sıraladığımız 10 filmin dışında tavsiye edebileceğimiz:


-SIKI DOSTLAR
-YEŞİL YOL
-YEDİ
-HAYAT GÜZELDİR
-ER RYAN’İ KURTARMAK
-KAZABLANKA
-CAN DOSTUM
-PİYANİST
-CESUR YÜREK
-KEMİK KOLEKSİYONCUSU
-REZERVUAR KÖPEKLERİ

gibi filimler de bulunmakta. Başka yazılarımızda da filmlerin ayrıntılı değerlendirmelerini yapacağız.

Sizler de tavsiye edebileceğiniz sinema klasiklerini yorumlar  kısmına ekleyebilirseniz memnun olurum. İyi seyirler…..
                                                                                         blogdefterimiz@gmail.com

SİNEMA TARİHİNİN EN GÜZEL 10 FİLMİ SİNEMA TARİHİNİN EN GÜZEL 10 FİLMİ Reviewed by blogdefterimiz@gmail.com on Nisan 10, 2018 Rating: 5

2 yorum:

  1. SCHİNDLER’İN LİSTESİ hariç hepsini izledim. SCHİNDLER’İN LİSTESİ'ni ise çok acıklı diye düşündüğümden erteliyorum. Uygun ruh halimde izleyeceğim.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.