Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

İNSANLAR GORİLLER KADAR GÜÇLÜ OLABİLİR Mİ? Bir insan en fazla kaç kg kaldırabilir ?
 Litvanya asıllı Zydrunas Savickas 524 kg kaldırarak bu rekoru elinde bulunduruyor. Peki bir goril kaç kg kaldırabilir ? Bilim insanları buna cevap olarak kendi ağırlıklarının tam 10 katını kaldırabileceklerini söylüyorlar. Yani 200 kg ağırlığındaki bir goril 2 ton ağırlık kaldırabiliyor.

 O zaman şöyle bir soru ortaya çıkıyor: “İnsanlar goriller kadar güçlü olabilirler mi ? 

              Teknoloji çağında yaşıyoruz, bilim insanları çeşitli araştırma geliştirme çalışmaları yapıyor, bu ar-ge çalışmaları sayesinde insanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve hayatlarını daha kaliteli yaşamaları yönünde yeni teknolojik ürünler ortaya çıkıyor. Bunlara örnek vermek gerekirse milli gururumuz Aselsan firmasının ürettiği ASYA (Askeri Yürüyüş Asistanı), Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai firmasının ürettiği H-LEX, Japon menşeili Cyberdyne firmasının ürettiği HAL, Amerikalı US Bionics şirketinin ürettiği SUITX MAX, yine genel merkezi Japonya’da bulunan Panasonic firmasının ürettiği ASSIST SUIT ve İsviçreli Noone firmasının ürettiği CHAIRLESS CHAIR.Aselsan firmasının ürettiği ASYA (Askeri Yürüyüş Asistanı) hafif, ergonomik, düşük güç sarfiyatlı, sessiz, sakatlanmaları azaltan, eforlu aktivitelerin (uzun mesafe yürüme, koşma, tırmanma vb.) daha verimli ve güvenli yapılmasına yardımcı, yorulmaya karşı direnci arttıran, standart ekipmanların kullanımını engellemeyen ve diğer giyilebilir teknoloji ekipmanları ile entegre bir yapısı var. Bu teknoloji ile askerlerimizin, daha az güç ve efor harcayarak daha başarılı harekâtlar gerçekleştirmeleri planlanıyor.

           Hyundai firmasının H-LEX adını verdiği giyilebilir robot şu an için 60 kg’a kadar yük taşıyabiliyor ve işçiler hiç yorulmadan 60 kg yükü kaldırıp, istenilen yere taşıyabiliyor. H-LEX geliştirilmeye devam ediyor ve ileride H-LEX ile işçilerin yüzlerce kilo kaldırıp taşıyabilmesi hedefleniyor.Cyberdyne firmasının ürettiği HAL insan beyninden gelen sinyalleri işleyerek felçli hastaların yürüyebilmelerine olanak sağlıyor. Aynı zamanda yaşlı ve yürümekte zorlanan insanlar içinde kullanılması planlanan HAL, Dünya nüfusunun gittikçe yaşlandığı düşünülürse gerçekten ihtiyaçları karşılayabilecek bir proje olmuş


US Bionics firmasının ürettiği SUITX MAX, backx – shoulderX - legX adı verilen 3 parçadan oluşan modüler bir sisteme sahip. SUITX MAX endüstriyel inşaat, bagaj taşıma, lojistik, gemi inşa, depo, fabrika gibi yerlerde çalışan işçiler için tasarlanmış bir teknoloji. SUITX MAX’in en önemli özelliği pil,akü ve bilgisayar gerektirmemesi. Buna rağmen kullanıcının gücünü önemli ölçüde arttırıyor ve daha sağlıklı çalışmasını sağlayarak daha az yorulmasını sağlıyor.Panasonic firmasının ürettiği ASSIST SUIT 15 kg yük kaldırıyor. Yani işçi 40 kg yük kaldırdığı zaman 25 kg yük kaldırmış gibi hissediyor. Aynı zamanda yürürken ve koşarken kullanıcının hareketine yardımcı olan ASSIST SUIT sayesinde kullanıcı, dik dağ yollarını da tırmanabilir. ASSIST SUIT afet yardımı, inşaat ve kamu işlerinde kullanılabilir.

            İsviçreli Noone firmasının ürettiği CHAIRLESS CHAIR yani “Sandalyesiz Sandalye” uzun saatler ayakta çalışan işçiler için üretilmiş güzel bir teknoloji. Ayakta çalışmak hareketlilik açısından insan için çok sağlıklı gözükse de 6 saat ayakta çalışan bir işçinin sağlığı açısından yıpratıcıdır. 6 saat boyunca ayakta çalışan bir işçinin kas, kemik ve eklemlerinde yıpranmalar meydana gelir. Bunun sonucunda da doğal olarak yıpranan yerlerde ağrılar ortaya çıkar. İşte Sandalyesiz Sandalye bu sorunu ortadan kaldırmak için 2 yıl gibi bir zaman dilimi içinde geliştirilmiş. BMW ve Audi bu icadı üretim bantlarında çalışan işçileri için kullanma kararı aldı.

     
    Şimdi gelelim sorumuza: “İnsanlar goriller kadar güçlü olabilirler mi ?” Bu bahsettiğimiz teknolojiler ile şu an için bu mümkün değil. Ama bilim insanlarının araştırma geliştirme çalışmaları devam ediyor. Gelecekte, vücudu tamamen saran, süper hafif ve dayanıklı plastik yapay kasların üretimine başlanması planlanıyor. Eğer bu başarılırsa CRYSIS adındaki video oyununda olduğu gibi insanlar “NANOSUIT”ler giyerek bir goril kadar güçlü olabilir ve bunu insanlara fayda vermek amacıyla kullanabilirler.
                                                                     

                                                Aziz Öztop

İNSANLAR GORİLLER KADAR GÜÇLÜ OLABİLİR Mİ? İNSANLAR GORİLLER KADAR GÜÇLÜ OLABİLİR Mİ? Reviewed by blogdefterimiz@gmail.com on Mayıs 14, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.