Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

SÖZÜN ÖZÜSözün ruhu da olur muymuş demeyin. Öyle sözler vardır ki seni sen ederken; öyle sözler de vardır ki, seni senden yerinden, makamından eder.

“Sözün kuvveti, söyleyenin söylenmeye değer bir söz sahibi olmasından ve bu sözü söyleme ihtiyacını kuvvetle hissetmesinden ileri gelir der, BRANDER MATTHEWS .

Peygamber Efendimiz (s.a.v) dil belaların bağlandığı yerdir demiştir. Eskiler sözlerin ruhu vardır; tutmayana zarar verir der. Söz, sadece konuşmak manasında değildir. Bazen insanın ağzından düşünmeden de bazı sözler dökülebilir. Bizi diğer varlıklardan ayıran en önemli fark düşünerek, idrak ederek söz söylememizdir. Biz bu idrak noktasında o kadar çok sorumluyuz ki;  bu makamda öyle önemli bir yere sahibiz ki, düşünmeden söylediklerimiz bile kayda geçer. O yüzden konuşurken dikkat edilmelidir.

Hazret-i Mevlânâ, bir sözün söyleyenin kullandığı üslûba göre muhatabında çok farklı tesirler meydana getirdiği hususunu,  şöyle anlatmaktadır:

“Söz vardır, keskin kılıç gibidir; dostluğu keser, öldürür. Kalpte tedavisi imkânsız yaralar açar. Gönül bahçesindeki yeşillikleri, sevgi çiçeklerini hazan mevsimi gibi kurutup öldürür. Bir söz de vardır ki, ilkbahar mevsimi gibidir. Her tarafı süsler, güzelleştirir, huzur ve saadete vesile olur.”

“Allah’ın rahmeti sayesinde Sen onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar Sen’in etrafından dağılıp giderlerdi…” (Âl-i İmrân, 159)

Bundan dolayı  konuşma üslûbunu güzel ayarlamalıyız. Sözlerimiz ilâhî hakikatlerin ruhani güzelliklerini sergileyen bir hikmet pınarı olmalı ve daima ruhlara nüfuz edecek tatlı bir lisan kullanmalıyız. Zira ayet-i kerimede buyrulduğu üzere, gönüllere girebilmenin en kestirme yolu yumuşak ve güzel bir üslûp kullanmaktır.

Bir padişaha İki vezirinizden hangisini seversiniz? diye sormuşlar. Falancayı severim demiş, sebebini de şöyle izah etmiş: Halk arasında bir kargaşa olmuştu. Ne olduğuna bakması için ilkini göndermiştim. Vezir dönünce Önemli bir şey yok. Bir anlaşmazlıkları var dedi. Aynı yere gönderilen ikinci vezir Önemli değil anlaşmaya çalışıyorlar diye bilgi vermiş. Padişah bunun üzerine etrafındakilere gördünüz mü, daha çok sevdiğim vezirim de aynı şeyi anlatıyor; ama yüreğimi ferahlatıyor demiş.

Kısacası Yusuf Has Hacib’in dediği gibi “İnsanın süsü yüzdür; yüzün süsü göz. Aklın süsü dildir; dilin süsü söz.” dür.


Kalın Sağlıcakla

Sait Özdemir

Aile Eğitimi Uzmanı &Uzman Psikolojik Danışman
www.saitozdemir.net

SÖZÜN ÖZÜ SÖZÜN ÖZÜ Reviewed by blogdefterimiz@gmail.com on Mayıs 17, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.