Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

Küllerinden Doğan Başkent:BEYRUTMerhabalar ,bu yazımda sizlere 2017 de Lübnan'ın Başkenti Beyrut'a yaptığım geziden akılda kalanları anlatacağım;

Lübnan’ın başkenti Beyrut, her zaman merak edilen şehirlerden biri olmuştur. Beyrut’un dikkat çekmesinin nedenleri siyasi, tarihi, kültür ve turizm yapısı ile tam bir  jeopolitik merkez olmasıdır. Kimilerine göre, Beyrut Akdeniz’in incisidir. Akdeniz’in kenarında kurulmuş olan Beyrut sırtını dağlara yaslamıştır.

Lübnan’da iç savaş başlamadan önce Beyrut’un çok güzel bir şehir olduğu anlatılırdı. 1975 yılında Lübnan’da başlayan iç savaş 1990 yıllarına kadar sürmüş, Beyrut da bu savaştan oldukça olumsuz yönde etkilenmiştir.

2017 yılında Beyrut’a yaptığımız seyahatte, Beyrut’un bazı sokaklarındaki evlerin duvarlarında hâlâ mermi izleri bulunmaktaydı. Ancak iç savaştan sonra Beyrut, toparlanmış, yeni bir kimliğe kavuşmuştur.

Beyrut çok ilginç bir şehir. Fakirliğin en uç noktası ile zenginliğin en yüksek konumunu bu şehirde görmek mümkün. Beyrut’ta bir tarafta gece kondu diye tabir edebileceğimiz sıradan fakir muhitler, diğer taraftan zenginlerin yaşadığı en modern yüksek binalar..

Beyrut denince akla gelen konulardan biri de mültecilerdir. Beyrut’un bazı muhitlerinde Filistinliler ’in kaldığı mülteci kampları bulunmaktadır. Filistinliler 1948 yıllarında gelmeye başlamışlar. Bir de Beyrut’ta Suriyeli mülteci mahalleleri bulunmaktadır.

Dedik ya Beyrut ilginç şehir. Lübnan’ın 6-7 milyon arasındaki nüfusun 1,5 milyonu Beyrut’ta yaşamaktadır. Değişik yapıda farklı dinlerden farklı mezheplerden farklı etnik gruplardan insanlar Beyrut’ta yaşamaktadır. Sünniler, Şiiler, Hıristiyanlar, Dürzîler vb …. Sünnîler ile Şiiler’in yaşadıkları mahalleler ayrı ayrıdır ve Sünniler ile Şiiler arasındaki siyasi ayrılık Beyrut’ta gözle görülür bir şekilde hissedilmektedir.


Beyrut’a yaptığımız seyahatte zamanımız kısıtlıydı. Görülmesi gereken o kadar tarihi, kültürel ve turizm yeri vardı ki dar zamanda hepsini görmek, incelemek mümkün değildi. Beyrut’un merkezi tertemizdi. İlginç bir mimarisi vardı. Klasik Batı tarzında binalar ve bu binaların oluşturduğu sokaklar görülmeye değerdi. Tarihi camiler, kiliseler, katedraller, Roma harabeleri, ilginç mimari tarzdaki devlet binaları… Yani anlatacak o kadar çok şey var ki..

Şimdilik Yazımın ilk bölümünü burada noktalıyorum. Gelecek yazımda Beyrut’u fotoğraflarla anlatmaya devam edeceğim.
Sevgiyle Kalın….
            Yazan ve Fotoğraflayan
   RECEP ZEYBEK

Küllerinden Doğan Başkent:BEYRUT Küllerinden Doğan Başkent:BEYRUT Reviewed by blogdefterimiz@gmail.com on Haziran 06, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.