Sayfa Üstbanner

Yaşam 360

TRİL TRİL BİR YER:TRİLYE


Trilye’yi her zaman görmek ve gezmek istemişizdir. Yolumuz Bursa’nın Mudanya ilçesinden geçerken hemen Trilye’ye de uğruyoruz. Trilye adeta tarihi ve tarihi eserleri, eski evleri, doğal güzelliği, mimari dokusu, çınar ağaçları, zeytini, zeytinyağı, reçelleri ve mutfağı ile ön plana çıkıyor. Bu küçük belde bu kadar farklı unsuru nasıl bünyesinde barındırıyor şaşılacak şey.

Trilye Mudanya ilçesine 11 km. uzaklıkta, Marmara Denizi kıyısında küçük şirin bir kasabadır. Şimdiki yerleşik nüfusu 1500 kadardır. Trilye, aslında eski bir Rum köyüdür. Trilye ismi “barbunya balığı” anlamına Trigliya kelimesinden geldiği rivayet edilir.
 Öğrendiklerimize göre 800-900 yılları arasında 3 papaz buraya gelir. Ve Ayatodori Kilisesini inşa ederler. Ve bu kilisenin etrafında bir Rum köyü oluşur.1500’lü yıllara gelindiğinde Osmanlı Devleti zamanında Trilye’ye Müslüman Türkler de yerleşmeye başlar.1500’lü yıllarda Ayatodori kilisesi camiye çevrilir. Ve kilise Fatih Camisi ismini alır.  


Bu küçük şirin belde de başka tarihi birkaç kilise de bulunmaktadır. Bu tarihi kiliselerden biri de Yuannes Kilisesi’dir. Yuannes Kilisesi ayakta olmasına rağmen şu anda özel mülktür ve Dündar Evi olarak da bilinir.

Bu küçük belde bu kadar farklı unsuru nasıl bünyesinde barındırıyor şaşılacak şey. Trilye’nin sokaklarında dolaşıyoruz. Fotoğraflarını çekebileceğimiz eski rengarenk evler, evlerin duvarlarındaki figürler ve daha neler neler. Trilye’yi gezecek olanlar muhakkak yanlarında fotoğraf makinelerini getirsinler. Trilye’nin sokaklarında gezerken meşhur “Tabut Ev” olarak bilenen evi de görüyoruz. Evin eni 1,5 metre olduğu ve tabuta benzediği için bu isimle alınıyor.

Trilye’nin çarşısı ve dükkanları mutlaka gezilmeli, alışveriş yapılmalı. Zeytin ve zeytinyağı satan dükkanları geziyoruz. Soğuk sıkım ve taş baskı ile çıkartılan zeytinyağları satılıyor. Lezzetli sofralık yeşil ve siyah zeytinler de sergileniyor. Buraya kadar gelip de zeytin ve zeytinyağı almadan olmaz. Ayrıca çarşı da ev yapımı reçeller de satılıyor. Kızılcık reçeli, ceviz reçeli, karpuz reçeli, portakal kabuğu reçeli…Trilye’de tarihi bir taş fırından taş fırın ekmeği alıyoruz. Trilye’de Trilyeli kadınların işlettiği küçük lokanta tarzı yerler var. Hem temiz hem de güvenilir. Normal ev yemekleri, gözleme, börek satıyorlar. Biz de kadınların çalıştırdığı bir yerde oturup balık ekmek alıyoruz. Ekmeğin arasına mezgit balığı koymuşlar, lezzetliydi. Trileye’ye gelecek olanlara tavsiye ederiz.

Trilye’ye gelip de Trilye’nin tepesinde meşhur Çamlı Kahve’ye gitmeden olmazdı. Trilye’nin sokaklarında yürüyoruz. Tepe’ye doğru çıkıyoruz. Çamlı Kahve tepede denize bakan bir yerde ferah bir mekan. Serpme kahvaltı sunuyorlar. Biz de çaylarımızı yudumlayıp denize bakarak dinleniyoruz. 

Trilye’de görmemiz ve fotoğraflarını çekmemiz gereken Tarihi Taş Mektep ile Kemerli Kilise vardı ama vaktimiz kısıtlın olduğu için bu iki yapıyı göremedik.

Trilye beni o kadar etkiledi ki inanın burada yaşamak geldi içimden. Eğer doğayı, gezmeyi ve farklı orijinal yerler görmek istiyorsanız Trilye’yi gezmenizi tavsiye ediyorum.

Yazan ve Fotoğraflayan
    Recep ZEYBEK

TRİL TRİL BİR YER:TRİLYE TRİL TRİL BİR YER:TRİLYE Reviewed by blogdefterimiz@gmail.com on Temmuz 18, 2018 Rating: 5

4 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. evet güzel ve sakin yer. insanın Tirilye'ye yerleşip yaşaması geliyor

   Sil
  2. evet güzel ve sakin yer. insanın Tirilye'ye yerleşip yaşaması geliyor .RECEP ZEYBEK

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.